Friday, 28 November 2014

Joga - dlaczego warto spróbować?


Moja przygoda z jogą zaczęła się już jakiś czas temu, często przerywałam ją na rzecz jak mi się wydawało bardziej konstruktywnych ćwiczeń takich jak TRX, crossfit czy po prostu siłowni.
Nie mniej jednak ciągle do niej wracałam aż w końcu gości u mnie prawie każdego dnia.
Co w niej niesamowitego?
Właściwie w pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że joga to tylko rozciągnięte dobrze ciało i nie pozwoli ani spalić sporej ilości kalorii ani go ukształtować.
To pojęcie jest jednak zupełnie błędne. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki rodzaj jogi wybierzemy i z jakim zaangażowaniem będziemy ćwiczyć.
Podstawą jogi jest przede wszystkim oddech. Wszyscy nauczyciele jogi zgodnie podkreślają, że asany (pozycje w jodze) zmieniają się ale niezmienna ma być uważność i świadomy oddech.
Wszyscy oddychamy - i robimy to zazwyczaj zupełnie nieświadomie. Nasz oddech staje się coraz bardziej płytki, a komórki naszego ciała coraz gorzej dotlenione.
Istnieją różne ćwiczenia oddechu lecz tak naprawdę praktycznie nikt ich nie stosuje i nie ma na nie czasu. Tu też idealnym rozwiązaniem jest joga.
To co w niej kocham najbardziej to fakt, że jesteśmy w czasie ćwiczeń bliscy sobie.
Wiele razy wpadałam w ciąg ćwiczeń, nie liczyło się jak czuje się moje ciało, chodziło tylko o to by podnieść więcej, przebiec dalej, zrobić więcej. Joga zupełnie od tego odbiega. Tu każdy ma swoje tempo dopasowane do indywidualnego poziomu.
Jeśli naprawdę otwieramy się na jogę okazuje się być magiczna. Ma siłę transformowania nie tylko ciała ale i umysłu. Często polecam tę formę aktywności wszystkim odchudzającym się osobom.
Część z nich postanawia stracić zbędne kilogramy z myślą jak teraz nienawidzą swojego ciała, ile by się zmieniło w ich życiu gdyby byli idealnych kształtów. Fakt - sylwetka wiele zmienia, ale jeszcze więcej zmienia się gdy zmieniamy swoje nastawienie. Znam wiele osób o wspaniałych figurach, które nie do końca mogę uznać za szczęśliwe, a dla kontrastu czasami zdarzają się osoby o zupełnie odbiegającej od kanonów sylwetce z radosnym podejściem do życia. W jodze zaczynamy akceptować swoje ciało, patrzeć na nie bardziej holistycznie. Nasze nogi nie są już tylko zgrabne bądź niezgrabne, czujemy jak pozwalają nam wykonywać wszystkie skomplikowane pozy.
Mając głęboką świadomość swojego ciała automatycznie zmieniamy także nasze wybory żywieniowe. Stąd też joga jest idealną aktywnością podczas diety, zaczyna nam zależeć na naszym ciele. Na tym by było w jak najlepszej kondycji, zaczynamy czuć z nim więź. Wiem, że to może wydać się śmieszne ale czasami jedyna nasza więź z ciałem to chwila kiedy jesteśmy przeraźliwie głodni i biegniemy do lodówki bądź kiedy oglądamy jego odbicie w lustrze.
Joga to także młode ciało i sprężystość. Poprawia się postura, ruchy są bardziej swobodne.
Kiedy masz zły dzień, spróbuj poćwiczyć jogę. Możesz zacząć nawet od filmiku na youtube. Jeśli jesteś początkująca polecam np. jeden z anglojęzycznych filmików, który świetnie sprawdzi się jako basicowy start:
Kliknij by zobaczyć filmik
Gdy naprawdę pokochasz jogę zobaczysz ile problemów pomoże Ci rozwiązać. Nie musisz się także frustrować, że nie potrafisz stać na głowie czy nie zrobisz pozycji skorpiona. Ciesz się z chwili dla siebie i z czasem zwiększaj zarówno intensywność jak i poziom trudności.
Z jogą nie można się nudzić, za każdym razem przynosi coś nowego. Jest też mnóstwo jej różnych szkół przez co możemy dowolnie zmieniać naszą praktykę.
Odkryj jej moc i czerp przyjemność z każdej chwili
A może już ją ćwiczysz?

1 comment:

  1. Natural Health News is dedicated to providing the latest information on natural health and beauty. Natural Health News also provides in-depth and insightful reviews on health related products whether you search for general health products and suppliers or specialty products and service online and health related issues focusing on helping readers gathering relevant information about quality, price, and making decision to select their favorite goods.

    ReplyDelete