Monday, 15 October 2012

Co z czym gdy mamy problemy z trawieniem?

Jeśli masz problemy z trawieniem poprawne łączenie grup pokarmowych może w znacznym stopniu złagodzić ich objawy.*


1. BIAŁKA + WARZYWA NIE ZAWIERAJĄCE SKROBI
Produkty zbożowe, warzywa strączkowe oraz warzywa zawierające skrobię (np.ziemniaki) najłatwiej trawione są gdy są spożywane bez mięsa bądź produktów nabiałowych.

2. OWOCE JEDZ MIĘDZY POSIŁKAMI
Najlepiej spożywać je oddzielnie ewentualnie z orzechami.

3. MELONY JEDZ ODDZIELNIE
Są one trawione bardzo szybko dlatego nie powinny być podawane z ciężkostrawnymi daniami.

4. NIE ŁĄCZ PRODUKTÓW MĄCZNYCH Z OWOCAMI CYTRUSOWYMI**
Choć płatki śniadaniowe i sok pomarańczowy to bardzo zdrowy duet niekoniecznie jest taki dla osób mających problemy trawienne.

5. NIE ŁĄCZ MLEKA I MIĘSA W TYM SAMYM POSIŁKU
Jeśli już jesz mięso i nie możesz bez niego żyć to nie popijaj go nigdy mlecznym shakiem. Takie połączenie obciąża przewód pokarmowy, wywołuje spowolnienie aktywności jelit i nagromadzenie toksyn w okrężnicy.

* jeśli Twoje procesy trawienne działają bez zarzutu zazwyczaj nie jest konieczne tak radykalne trzymanie się tych zasad - chociaż mogą one w znacznym stopniu poprawić jakość zdrowotną dań.
** dla osób, które nie czują żadnego dyskomfortu po spożyciu produktów zbożowych i cytrusów zalecane jest połączenie soku pomarańczowego i owsianki w jednym posiłku.

8 comments:

 1. O, w końcu się dowiedziałam, dlaczego melony powinno się jeść oddzielnie, bo póki co wiedziałam tylko, że nie można ;)

  W ogóle dzięki temu, że zaglądasz na mojego bloga to trafiłam do Twojego bloga, który jest niesamowicie wartościowy! Już od początku spodobała mi się szata graficzna. Poza tym Ty to jesteś specjalistką żywienia!

  ReplyDelete
 2. Widzę, że fajne informacje można u Ciebie znaleźć:) na przyszłość na pewno zawsze się przydadzą:) może dodamy do obserwowanych?:)

  ReplyDelete
 3. myślę, że ten wpis przyda się niejednej osobie - kilka prostych rad, do których wystarczy się zastosować, żeby mieć lepsze samopoczucie :) pomysł jak najbardziej trafiony :)

  ReplyDelete
 4. oo.. przydatne informację przekazujesz, chyba mi się przydadzą na studiach :)

  ReplyDelete
 5. Oczywiście, że odpowiednia dieta na problemy z trawieniem to podstawa, ale mi również pomaga ruch, w sensie wysiłek fizyczny np bieganie i oczywiście takie produkty jak herbatki wyszczuplające i l carnityna.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 6. ciekawa notka...na pewno kiedyś mi się przyda :)

  ReplyDelete
 7. Natural Health News is dedicated to providing the latest information on natural health and beauty. Natural Health News also provides in-depth and insightful reviews on health related products whether you search for general health products and suppliers or specialty products and service online and health related issues focusing on helping readers gathering relevant information about quality, price, and making decision to select their favorite goods.

  ReplyDelete