Thursday, 28 August 2014

Aminokwasy, które zagęszczą włosy! Co jeść by mieć długie i zdrowe włosy.


Aminokwasy są niezwykle efektywne w zagęszczaniu włosów i przeciwdziałaniu ich wypadaniu. Powodem dla którego przynoszą pożądane rezultaty jest fakt, że nasze włosy składają się m.in. z keratyny, która jest niczym innym jak białkiem.
Do produkcji keratyny potrzeba głównie czterech aminokwasów: cysteiny, lizyny, argininy i metioniny. Spośród nich tylko metionina i lizyna są aminokwasami, które nie są wytwarzane w naszym organizmie. Nie mniej jednak produkcja reszty z nich może być niewystarczająca w przypadku ubogiej w składniki odżywcze diety. Zwiększenie puli aminokwasów w organizmie może znacząco stymulować włosy do wzrostu i sprawiać, że będą one silniejsze i zdrowe.

ARGININA
Arginina jest  niezbędna do produkcji tlenku azotu, który odpowiada za prawidłowe dotlenienie i cyrkulację krwi, a co za tym idzie wspiera dowóz składników odżywczych do cebulek włosa. Badania wykazały także, że aminokwas ten może zmniejszać efekt zniszczonych włosów na skutek rozjaśniania.
Żywieniowym źródłem argininy są przede wszystkim:
nabiał, ryby, owies, sezam, ciecierzyca, nasiona soi, pestki dyni i słonecznika

CYSTEINA
Nie jest niezbędnym aminokwasem, a oznacza to tyle, że nasz organizm jest w stanie sobie sam ją wyprodukować. Wysoka podaż tego aminokwasu pobudza porost włosów jak i zauważalnie wzmacnia cebulki. Chroni je także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Żywieniowym źródłem cysteiny są przede wszystkim:
mięso, mleko, jajka, jogurty, zarodki pszenne, owies, czosnek, brokuły, cebula

LIZYNA
Aminokwas ten jest przydatny podczas wchłaniania wapnia, który to wpływa na tworzenie się kolagenu. Lizyna może także wpływać częściowo na blokowanie jednego z enzymów odpowiadających za procesy łysienia. Nie mniej jednak przewlekła suplementacja tym aminokwasem w wysokich dawkach może skutkować podniesieniem cholesterolu i zaburzeniem funkcjonowania nerek.
Żywieniowym źródłem lizyny są przede wszystkim:
jajka, ryby i fasole

TYROZYNA
Produkowana w organizmie z innego aminokwasu fenyloalaniny. Aminokwas ten tworzy melaninę, odpowiedzialną za kolor włosów i ich pigmentację. Tyrozyna także zmniejsza produkcję hormonu stresu w organizmie, a jak wiadomo stres jest jednym z głównych czynników utraty włosów.
Żywieniowym źródłem tyrozyny są przede wszystkim:
ryby, produkty mleczne, orzechy ziemne, pestki dyni i produkty sojowe

TAURYNA
Syntetyzowana z cysteiny może być jednak dostarczana również dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu diety. Jest magazynowana w cebulkach włosów, jej nieodpowiednia ilość może skutkować cienkimi i słabymi włosami. Przy wybieraniu suplementów z tauryną należy zwrócić uwagę na współistnienie w nim antyoksydantów, które stanowią gwarancję właściwego działania produktu. Mogą nimi być wyciągi z zielonej herbaty, pestek winogron, jagód i innych owoców bądź liści.
Żywieniowym źródłem tauryny są:
ostrygi, mięso, serwatka, ryby i soczewica

METIONINA

Jest świetnym źródłem siarki, która wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Badania wykazują, że spowalnia procesy siwienia i przerzedzania włosów. Jest naturalnym antyoksydantem, chroni cebulki przed niekorzystnym oddziaływaniem wolnych rodników (produkowanych m.in. w narażeniu na promieniowanie ultrafioletowe).
Żywieniowym źródłem metioniny są:
zboża, jajka, nasiona sezamu, ryby oraz orzechy brazylijskie

Mimo wszystko wiadomo, że niewielkie podniesienie puli aminokwasów niekoniecznie zasili nasze czupryny – co więc robić? Jeśli szukamy suplementów to zwracajmy uwagę na udział poszczególnych aminokwasów, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się białka serwatkowe w formie izolatu bądź koncentratu. Warto również stymulować cyrkulację krwi podczas kuracji – czyli wykonywać po prostu delikatny masaż głowy. Do tego celu wykorzystać można dostępne na rynku masażery bądź użyć własnych dłoni. Świetnie sprawdzi się to także w połączeniu z ciepłym olejkiem, zarówno tym dedykowanym do pielęgnacji włosów jak i zwykłą domową oliwą z oliwek.
Pamiętajmy, że mimo tego że włosy zbudowane są głównie z keratyny zawierają również minerały i witaminy, które są także niezbędne dla ich zdrowia. Zwiększenie podaży samych aminokwasów nie wystarczy jeśli organizm nie otrzymuje jednocześnie odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Przy kuracji aminokwasami warto zadbać o dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i zdrowe tłuszcze.

3 comments:

  1. A piśmiennictwo? Z palca wyssane czy podparte czymś? Pisząc tego rodzaju wpisy proszę podawać źródła!

    ReplyDelete
  2. Natural Health News is dedicated to providing the latest information on natural health and beauty. Natural Health News also provides in-depth and insightful reviews on health related products whether you search for general health products and suppliers or specialty products and service online and health related issues focusing on helping readers gathering relevant information about quality, price, and making decision to select their favorite goods.

    ReplyDelete