Sunday, 2 November 2014

Błonnik nierozpuszczalny vs błonnik rozpuszczalny. Jaki wybrać?


Odpowiednia podaż błonnika w diecie jest niezmiernie ważna – czym jednak różnią się te dwie formy? Każda z nich pełni inne funkcje w organizmie i pochodzi z innych źródeł.
Błonnik rozpuszczalny jak sama nazwa sugeruje rozpuszcza się dobrze w wodzie i pęcznieje. Frakcja nierozpuszczalna natomiast przechodzi przez układ trawienny „zmiatając” po drodze wszelkie toksyny i produkty uboczne metabolizmu.

Błonnik rozpuszczalny w pigułce

Błonnik rozpuszczalny spowalnia procesy trawienne dając tym samym na dłużej uczucie sytości. Zmniejsza on także wchłanianie niektórych witamin, minerałów i leków.
Spożywając go należy wypić odpowiednią ilość płynów.
Frakcja ta zapobiega napadom głodu, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i pozwala na skuteczną kontrolę poziomu cukru we krwi.

Błonnik nierozpuszczalny w pigułce

Błonnik nierozpuszczalny nie ulega procesom trawiennym ani rozpuszczeniu. Wymiata on toksyny i reguluje cykl wypróżnień. Pełni istotną rolę w prewencji raka jelita grubego. Działa detoksykacyjnie i oczyszczająco.

Główna różnica

Błonnik rozpuszczalny ulega absorpcji i spowalnia procesy trawienne podczas gdy błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit i sprawia, że proces trawienny przebiega szybciej i skuteczniej. Błonnik rozpuszczalny spowalnia wchłanianie leków podczas gdy błonnik nierozpuszczalny poprzez pobudzanie ukrwienia narządów np. jelit może ułatwiać wchłanianie substancji czynnych z leków.

Który jest lepszy?

Obydwa typy błonnika są niezmiernie ważne i potrzebne by utrzymać organizm w zdrowiu. Należy jednak zależnie od sytuacji wybierać odpowiednią jego formę.

Źródła błonnika rozpuszczalnego:

płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych, orzechy, warzywa i owoce, brązowy ryż

Źródła błonnika nierozpuszczalnego:

owoce pestkowe, skórka owoców i warzyw, otręby pszenne

Norma:

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dorosła i zdrowa osoba powinna spożywać dziennie od 27-40 g błonnika pokarmowego.

Po więcej zapraszam Was na:
www.greenred.pl

No comments:

Post a Comment