Sunday, 25 January 2015

Jak się motywować do zmiany?Motywacja czasami jest niezbędna by wytrwać przy swoich postanowieniach. Zmiana stylu życia nie zawsze jest łatwa - choć tak naprawdę wiele zależy od nastawienia jakie będziemy mieć na starcie. Jeśli z góry zakładamy, że będzie to warzywna mordęga z dala od ulubionych słodyczy - tak właśnie będzie. Jeśli natomiast Nasze nastawienie będzie pozytywne, będziemy podekscytowani nowymi potrawami w menu, tym jak świetnie będziemy się czuć i wyglądać - tak właśnie będzie. Jest znany cytat "Jeśli myślisz, że możesz - masz rację, jeśli myślisz, że nie możesz - również ją masz". W zmianie stylu życia nie chodzi tylko o to by zgubić zbędne kilogramy ale i podejście, które do nich doprowadziło. Badania wskazują, że potrzeba średnio 21 dni by coś stało się Naszym nawykiem. Jeśli przez ten okres uda Nam się wytrwać w Naszych postanowieniach z uśmiechem na ustach rosną znacząco szanse, że w konsekwencji osiągniemy cel.

Dobre techniki motywacyjne, które sprawdzają się u mnie to:

➨ Realny cel
Nie stawiaj przed sobą olbrzymich wyzwań od razu. Podziel go na kilka mniejszych, realnych w założonym czasie. Wiem, że jeśli Twoje marzenia nie przerażają Cię - nie są dostatecznie duże ale czasami ich ogrom może Nas przygniatać i dawać wrażenie, że drepczemy w miejscu bez żadnych konkretnych rezultatów. Gdy chcesz zrzucić 15kg i czuć się dobrze w swoim ciele podziel wyzwanie na 3 etapy. Każdy to będzie kolejne 5kg Twojej siły i determinacji. Nie będziesz sfrustrowany, że jeszcze 8, jeszcze 7kg - będziesz dumny z każdego etapu Twojej metamorfozy.

➨ Zapisz swój cel
Gdy masz swój cel przed oczami nie stracisz zapału by go osiągnąć. Czasami zdarza się, że czegoś chcemy ale po jakimś czasie jesteśmy znużeni i przewartościowujemy go. Gdy będziesz pamiętać dlaczego zacząłeś - nie zrezygnujesz tak łatwo.

➨ Motywacja z zewnątrz
Otaczaj się ludźmi, którzy motywują do zmian, wierzą w Ciebie bądź sami walczą o swoje marzenia (ja mam szczęście, że mam taką osobę - dziękuje Olka!). Jeśli nie masz wśród bliskich takich osób zawsze możesz śledzić blogi czy kanały na yt inspirujących ludzi. 
Nie widzę powodów, dla których miałoby Ci się nie udać!


➨ Prowadź kalendarz
Planuj swoją aktywność fizyczną. Czasami pada deszcz, jest zimno, mamy ochotę na czekoladę zamiast siłowni i najchętniej zostalibyśmy w łóżku oglądając całą serię ulubionego serialu. Jeśli jednak aktywność jest z góry wpisana w Nasz dzień jest bardziej prawdopodobne, że to zrobimy. Mając przed oczami plan dnia automatycznie zrobimy miejsce dla aktywności. Nie szukaj wymówek - szukaj sposobów! Pada śnieg? Srew it - let's do it!

➨ Nagradzaj się
Udało Ci się osiągnąć kolejny etap metamorfozy?
Kup sobie nowe buty do biegania, mus do ciała, sportowy gadżet, jedź do SPA - cokolwiek co działa na Ciebie. Raczej niech nie będzie to jedzenie. Schemat typu: wytrwałem 2 tygodnie na diecie - idę na kremówkę i wielkiego burgera - w końcu należy mi się, nie jest korzystny. Jeśli utożsamiamy jedzenie z nagrodą możemy doprowadzić do pocieszania się nim, kiedy w jakiejś innej płaszczyźnie życia nie będzie powodów do radości i nagród.

➨ Nie porównuj się
Porównania mogą skutecznie zniechęcać: on/a ma lepsze geny, nigdy nie będę mieć takiego brzucha, on/a ma więcej pieniędzy pewnie ma trenera personalnego, łatwo mówić przecież jest szczupły/a, mnie się nigdy nie uda...
...za bardzo kocham jedzenie!
Pokochaj tak samo mocno swoje ciało! Wtedy to co mu dostarczysz będzie go żywić i wspierać. Każdy z Nas ma inne geny, nie ma dwóch takich samych układów linii papilarnych ale łączy Nas jedna wspólna cecha - możemy się zmienić! Nasze ciała są plastyczne - każdego dnia tworzy się w Tobie tysiące nowych komórek i tysiące obumiera. To co wybierzesz dzisiaj zbuduje Twoje jutro!
Bądź najlepszą wersją siebie! Najgorszą krzywdą, która można robić to marnować życie by nauczyć królika pływać, a rybę skakać. Jeśli lubisz pływać - to pływaj, jeśli wolisz skakać - to skacz.
Bądź sobą! Nową, lepszą wersją siebie.

A najważniejsza motywacja to ta, którą masz w sobie!
Jesteś tego wart! I nikt nie powie, że jest inaczej, a jeśli to zrobi to nie uwierzysz bo będziesz płynąć dalej!!!

2 comments:

  1. Porównywanie się to najgorsza rzecz na świecie! Najśmieszniejsze jest to, że przychodzi nam najłatwiej.. A przecież wystarczy docenić samą siebie :) Pozdrawiam!

    ReplyDelete
  2. dobrze, że piszesz o tym porównywaniu. dziewczyny próbują się motywować zdjęciami szczupłych dziewczyn, a gdy po miesiącu nie osiągają takich efektów poddają się ;(

    ReplyDelete