Sunday, 25 January 2015

Jak się motywować do zmiany?Motywacja czasami jest niezbędna by wytrwać przy swoich postanowieniach. Zmiana stylu życia nie zawsze jest łatwa - choć tak naprawdę wiele zależy od nastawienia jakie będziemy mieć na starcie. Jeśli z góry zakładamy, że będzie to warzywna mordęga z dala od ulubionych słodyczy - tak właśnie będzie. Jeśli natomiast Nasze nastawienie będzie pozytywne, będziemy podekscytowani nowymi potrawami w menu, tym jak świetnie będziemy się czuć i wyglądać - tak właśnie będzie. Jest znany cytat "Jeśli myślisz, że możesz - masz rację, jeśli myślisz, że nie możesz - również ją masz". W zmianie stylu życia nie chodzi tylko o to by zgubić zbędne kilogramy ale i podejście, które do nich doprowadziło. Badania wskazują, że potrzeba średnio 21 dni by coś stało się Naszym nawykiem. Jeśli przez ten okres uda Nam się wytrwać w Naszych postanowieniach z uśmiechem na ustach rosną znacząco szanse, że w konsekwencji osiągniemy cel.

Dobre techniki motywacyjne, które sprawdzają się u mnie to:

➨ Realny cel
Nie stawiaj przed sobą olbrzymich wyzwań od razu. Podziel go na kilka mniejszych, realnych w założonym czasie. Wiem, że jeśli Twoje marzenia nie przerażają Cię - nie są dostatecznie duże ale czasami ich ogrom może Nas przygniatać i dawać wrażenie, że drepczemy w miejscu bez żadnych konkretnych rezultatów. Gdy chcesz zrzucić 15kg i czuć się dobrze w swoim ciele podziel wyzwanie na 3 etapy. Każdy to będzie kolejne 5kg Twojej siły i determinacji. Nie będziesz sfrustrowany, że jeszcze 8, jeszcze 7kg - będziesz dumny z każdego etapu Twojej metamorfozy.

➨ Zapisz swój cel
Gdy masz swój cel przed oczami nie stracisz zapału by go osiągnąć. Czasami zdarza się, że czegoś chcemy ale po jakimś czasie jesteśmy znużeni i przewartościowujemy go. Gdy będziesz pamiętać dlaczego zacząłeś - nie zrezygnujesz tak łatwo.

➨ Motywacja z zewnątrz
Otaczaj się ludźmi, którzy motywują do zmian, wierzą w Ciebie bądź sami walczą o swoje marzenia (ja mam szczęście, że mam taką osobę - dziękuje Olka!). Jeśli nie masz wśród bliskich takich osób zawsze możesz śledzić blogi czy kanały na yt inspirujących ludzi. 
Nie widzę powodów, dla których miałoby Ci się nie udać!


➨ Prowadź kalendarz
Planuj swoją aktywność fizyczną. Czasami pada deszcz, jest zimno, mamy ochotę na czekoladę zamiast siłowni i najchętniej zostalibyśmy w łóżku oglądając całą serię ulubionego serialu. Jeśli jednak aktywność jest z góry wpisana w Nasz dzień jest bardziej prawdopodobne, że to zrobimy. Mając przed oczami plan dnia automatycznie zrobimy miejsce dla aktywności. Nie szukaj wymówek - szukaj sposobów! Pada śnieg? Srew it - let's do it!

➨ Nagradzaj się
Udało Ci się osiągnąć kolejny etap metamorfozy?
Kup sobie nowe buty do biegania, mus do ciała, sportowy gadżet, jedź do SPA - cokolwiek co działa na Ciebie. Raczej niech nie będzie to jedzenie. Schemat typu: wytrwałem 2 tygodnie na diecie - idę na kremówkę i wielkiego burgera - w końcu należy mi się, nie jest korzystny. Jeśli utożsamiamy jedzenie z nagrodą możemy doprowadzić do pocieszania się nim, kiedy w jakiejś innej płaszczyźnie życia nie będzie powodów do radości i nagród.

➨ Nie porównuj się
Porównania mogą skutecznie zniechęcać: on/a ma lepsze geny, nigdy nie będę mieć takiego brzucha, on/a ma więcej pieniędzy pewnie ma trenera personalnego, łatwo mówić przecież jest szczupły/a, mnie się nigdy nie uda...
...za bardzo kocham jedzenie!
Pokochaj tak samo mocno swoje ciało! Wtedy to co mu dostarczysz będzie go żywić i wspierać. Każdy z Nas ma inne geny, nie ma dwóch takich samych układów linii papilarnych ale łączy Nas jedna wspólna cecha - możemy się zmienić! Nasze ciała są plastyczne - każdego dnia tworzy się w Tobie tysiące nowych komórek i tysiące obumiera. To co wybierzesz dzisiaj zbuduje Twoje jutro!
Bądź najlepszą wersją siebie! Najgorszą krzywdą, która można robić to marnować życie by nauczyć królika pływać, a rybę skakać. Jeśli lubisz pływać - to pływaj, jeśli wolisz skakać - to skacz.
Bądź sobą! Nową, lepszą wersją siebie.

A najważniejsza motywacja to ta, którą masz w sobie!
Jesteś tego wart! I nikt nie powie, że jest inaczej, a jeśli to zrobi to nie uwierzysz bo będziesz płynąć dalej!!!

3 comments:

  1. Porównywanie się to najgorsza rzecz na świecie! Najśmieszniejsze jest to, że przychodzi nam najłatwiej.. A przecież wystarczy docenić samą siebie :) Pozdrawiam!

    ReplyDelete
  2. dobrze, że piszesz o tym porównywaniu. dziewczyny próbują się motywować zdjęciami szczupłych dziewczyn, a gdy po miesiącu nie osiągają takich efektów poddają się ;(

    ReplyDelete
  3. Natural Health News is dedicated to providing the latest information on natural health and beauty. Natural Health News also provides in-depth and insightful reviews on health related products whether you search for general health products and suppliers or specialty products and service online and health related issues focusing on helping readers gathering relevant information about quality, price, and making decision to select their favorite goods.

    ReplyDelete